Na naszym osiedlu znajdują się dwa niezwykłe parki, znane wszystkim Poznaniakom: Cytadel oraz Park Szelągowski położony w sąsiedztwie Warty, miejsce to staje się coraz bardziej popularnym.
Odbywają się w nim liczne wydarzenia kulturalne m.in. koncerty, wystawy organizowane przez miejscowych społeczników, miasto Poznań i Ogród Społeczny Szeląg.
Park Szelągowski jest magiczną przestrzenią z dziką, ale uporządkowaną zielenią są tu pozostałości tarasu, przedwojennej restauracji należącej wtedy do Bractwa Kurkowego, po dawnej bramie i ogrodzeniu parku jest również źródełko, które stanowi atrakcję dla najmłodszych.
W dolnej części tuż przy rzece, znajduje się polana koncertowa, a oprócz niej aleja dębowa, wyżej zaś plac zabawi zewnętrzna siłownia. Park to także ostoja dzikich zwierząt, takich jak: sowy, lisy, dziki, dzięcioł zielony. Miejsce ma wszystko dzięki czemu, najbliżsi mieszkańcy, jak i Ci z oddalonych części Poznania, mogą odnaleźć tu spokój, ciszę, przyrodę oraz doskonałą przestrzeń do relaksu i odpoczynku.
Park jest miejski, a to oznacza, że o jego obecny jak i przyszły wygląd dba Zarząd Zieleni Miejskiej, który 19 października 2019 ogłosił przetarg na: „Wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej zagospodarowania Parku Szelągowskiego w Poznaniu” ( Nr sprawy: ZZM.ZP/252-27/2019P ).
W dniu 26.11.2019 wybrany został wykonawca dokumentacji – koncepcji Parku, a Rada Osiedla
o wszystkim dowiedział się 8 lipca 2020r. otrzymując od razu gotową koncepcję od biura projektowego.
Rada Osiedla jest oburzona faktem, że Zarząd Zieleni Miejskiej oraz wykonawca nie zadbali o to, aby koncepcja powstała w oparciu o konsultacje społeczne. Nie zbadano potrzeb społecznych użytkowników Parku, a co więcej nie poinformowano nas, że miejsce nam tak bliskie, będzie miało zdecydowanie nowy kształt.
Konsultacje, panele i warsztaty powinny być przeprowadzone przez jednostkę projektową i osoby posiadające kompetencje w tego typu działalności przy udziale i wsparciu Rady Osiedla.
Koncepcja przedstawiona radnym zawierała zapis o zakazie udostępniania dokumentu osobom trzecim (ze względu na prawa autorskie) co wykluczało zorganizowania konsultacji społecznych.
Zaniepokojeni takim biegiem wydarzeń w dniu 23.07.2020 zorganizowaliśmy spotkanie z udziałem przedstawicieli biura projektowego, Zarządu Zieleni Miejskiej, Wydziału Gospodarki Nieruchomości , Domu Pomocy Społecznej, Zarządu Dróg Miejskich, Wydziału Zdrowia oraz grupą społeczników m.in. Katarzyna Wala, Jakub Głaz, Ewa Łowżył, Magdalena Garczarczyk.
W wyniku tego spotkania i wątpliwości co do całego procesu powstania projektu zorganizowaliśmy 4 września 2020 kolejne spotkanie z udziałem Prezydenta Mariusza Wiśniewskiego i Prezydenta Bartosza Gussa oraz przedstawicieli Miejskiego Konserwatora Zabytków i Zarządu Zieleni Miejskiej.
Dzięki tym spotkaniom uzyskaliśmy zapewnienie od ZZM, projektanta i prezydentów, że obecna koncepcja nie jest ostateczną i po uzyskaniu uwag od Rady Osiedla, którą przesłaliśmy 25.09.2020r., społeczników jak również jednostek miejskich, projektant przedstawi poprawiony projekt koncepcji, który miejmy nadzieję zostanie upubliczniony i przedstawiony również mieszkańcom.
W dniu 12 października na zaproszenie ZZM zarząd osiedla spotkał się z projektantem i przedstawicielami ZZM w Parku Szelągowskim w sprawie omówienia naszych opinii z dnia 25.09.2020 r. Informujemy również, że Rada Osiedla nie przedstawiła swojej opinii w formie uchwały co było jednym z wytycznych przetargu.
Poniżej kalendarium działań administracyjnych w temacie :
- Pismo z 8 lipca (link)
- Pismo z 20 lipca (link)
- Pismo z 24 lipca (link)
- Pismo z 31 lipca (link)
- Pismo z 6 sierpnia (link)
- Pismo z 15 września (link)
- Pismo z 25 września (link)
- Pismo z 1 października (link)