Do urzędu miasta spływają liczne pytania związane z wojną w Ukrainie i sytuacją obywateli i obywatelek tego kraju. Poniżej przedstawiamy te najczęściej zadawane – wraz z odpowiedziami.
- Czy jest zamknięta granica polsko-ukraińska? Kto może przez nią przejść?
Obywatele Ukrainy, którzy uciekają przed wojną, zostaną wpuszczeni do Polski. Jeśli nie mają zapewnionego miejsca pobytu w Polsce, powinni udać się do najbliższego punktu recepcyjnego. Tam otrzymają ciepły posiłek, napój, podstawową opiekę medyczną, miejsce na odpoczynek i więcej informacji na temat pobytu. Zapewnione zostanie tymczasowe zakwaterowanie w Polsce.
- Punkt informacyjny i infolinia urzędu wojewódzkiego w Wielkopolsce
Dworzec PKP Poznań Główny (poziom 1, na przeciwko kas biletowych PKP), Poznań ul. Dworcowa 2, Infolinia: +48 61 850 87 77 (w godz. 8-20)
- Punkt recepcyjny w Wielkopolsce
Międzynarodowe Targi Poznańskie, ul. Głogowska 14, Poznań
- Przekroczenie granicy – INFORMACJE
- Jeśli uciekasz przed rosyjską agresją zbrojna wobec Ukrainy, zostaniesz wpuszczony do Polski.
- Jeżeli nie masz zapewnionego miejsca pobytu w Polsce, udaj się do najbliższego punktu recepcyjnego.
- Jeżeli uciekasz przed konfliktem zbrojnym na Ukrainie, nie martw się, że nie masz dokumentów umożliwiających wjazd do Polski. Zostaniesz wpuszczony do Polski. Zabierz ze sobą najważniejsze dokumenty – paszport wewnętrzny, paszport zagraniczny (jeśli masz), akty urodzenia dzieci, które podróżują z Tobą, dokumentację medyczną.
- Przejścia graniczne można przekraczać także pieszo.
- Jeśli podróżujesz ze zwierzętami – psy, koty, fretki muszą mieć mikrochip i szczepienie, pozostałe (gryzonie, króliki, płazy, gady, ozdobne zwierzęta wodne, bezkręgowce) bez ograniczeń, ale decyzję podejmie podczas przekraczania granicy Krajowa Administracja Skarbowa.
- Decyzje związane z przewożonymi ruchomościami (np. samochód) podejmuje podczas przekraczania granicy Krajowa Administracja Skarbowa.
- Polska nie ma wpływu na procedury graniczne obowiązujące podczas przekraczania ukraińskiej granicy.
- Pobyt w Polsce – INFORMACJE
- Jeśli nie posiadasz miejsca zakwaterowania w Polsce, w punktach recepcyjnych przy granicy uzyskasz niezbędne informacje.
- Masz dostęp do polskiej służby zdrowia.
- Jeśli już przebywasz w Polsce, nie martw się o to, że kończy Ci się legalny pobyt. Zadbamy o to, żeby Twój legalny pobyt został przedłużony.
- Uwaga: rejestracja w punkcie recepcyjnym nie jest obowiązkowa.
- Informacje – jeśli nie znalazłeś potrzebnej informacji, zadzwoń na infolinię: +48 47 721 75 75.
- Jeśli potrzebujesz informacji, dotyczących szczegółowych zasad przekraczania granicy, skontaktuj się ze Strażą Graniczną: +48 82 568 51 19.
- Infolinia dla obywateli polskich oraz posiadaczy Karty Polaka przebywających na Ukrainie: +48 22 523 88 80.
- Infolinia policji (sprawy bezpieczeństwa oraz osób zaginionych): +48 47 721 23 07.
- Bezpłatne przejazdy pociągami dla obywateli Ukrainy
Obywatele Ukrainy mogą odbywać nieodpłatne przejazdy w klasie 2 pociągami PKP Intercity kategorii ekonomicznych TLK i IC w komunikacji krajowej. Przejazd odbywa się na podstawie dowolnego dokumentu potwierdzającego obywatelstwo ukraińskie. Bezpłatne przejazdy wprowadzają także inni przewoźnicy.
W Polsce funkcjonuje przewoźnik dalekobieżny PKP Intercity oraz kilku przewoźników uruchamiających pociągi w ruchu regionalnym i aglomeracyjnym. W wybranych pociągach obywatele Ukrainy mogą podróżować za darmo.
Obywatele Ukrainy mogą przejechać nieodpłatnie z Polski do Niemiec niżej wymienionymi pociągami PKP Intercity:
- WAWEL 37000/56 (Kraków, Katowice, Zabrze, Gliwice, Opole, Wrocław, Legnica, Lubin, Zielona Góra, Rzepin, Frankfurt, Berlin)
GEDANIA 57000/58 (Gdynia Główna, Sopot, Gdańsk Główny, Tczew, Bydgoszcz Główna, Inowrocław, Gniezno, Poznań Główny, Zbąszynek, Świebodzin, Rzepin, Frankfurt, Berlin)- BEROLINUM 17000/248 (Warszawa, Kutno, Konin, Poznań, Zbąszynek, Świebodzin, Rzepin, Frankfurt, Berlin)
- NIGHTJET 456/60456 (Bohumín, Chałupki, Racibórz, Kędzierzyn-Koźle, Opole, Brzeg, Wrocław, Legnica, Lubin, Głogów, Zielona Góra, Rzepin, Frankfurt, Berlin)
PKP Intercity
Od 26 lutego obywatele Ukrainy po przekroczeniu granicy polskiej mogą nieodpłatnie korzystać z przejazdów pociągami PKP Intercity kategorii ekonomicznych TLK i IC na terenie Polski. Podróż można odbywać z uwzględnieniem przesiadek na kolejne połączenia krajowe PKP Intercity w pociągach kategorii ekonomicznych (TLK i IC). Podróżni otrzymają bezpłatny bilet. Szczegóły na stronie PKP IC.
PKP Intercity realizuje połączenia między Polską a Ukrainą zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy. Przewoźnik jest przygotowany do wzmocnień połączeń na odcinkach krajowych.
- Infolinia PKP Intercity w języku ukraińskim
Zachęcamy do kontaktu telefonicznego z konsultantami, którzy odpowiedzą na Państwa pytania i udzielą aktualnych informacji o usługach PKP Intercity.
+48 22 473 00 86 – Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora.
800 033 022 – darmowa infolinia dla wszystkich operatorów krajowych
Numery dostępne są w godzinach 8:00 – 20:00, 7 dni w tygodniu.
- Przewoźnicy regionalni i aglomeracyjni
O wprowadzeniu bezpłatnych przejazdów dla obywateli Ukrainy informują kolejni przewoźnicy:
Arriva – przejazdy pociągami przewoźnika są bezpłatne dla obywateli Ukrainy. Podróż będzie realizowana na podstawie ważnego paszportu potwierdzającego obywatelstwo;
Koleje Dolnośląskie – przewoźnik wprowadził do 6 marca darmowe przejazdach dla wszystkich obywateli ukraińskich. Każdy pasażer Kolei Dolnośląskich z obywatelstwem ukraińskim otrzyma tzw. bilet zerowy;
Koleje Małopolskie – do odwołania obywatele Ukrainy mogą nieodpłatnie korzystać z przejazdów pociągami i autobusami linii dowozowych uruchamianymi przez Koleje Małopolskie. Podróż odbywa się na podstawie paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego obywatelstwo ukraińskie;
Koleje Mazowieckie – od 26 lutego do 25 marca 2022 obywatele Ukrainy mogą bezpłatnie jeździć pociągami „Kolei Mazowieckich – KM”. Wystarczy okazać paszport Ukrainy albo ewentualnie inny dokument potwierdzający ukraińskie obywatelstwo;
Koleje Śląskie – do odwołania obywatele Ukrainy mogą nieodpłatnie korzystać z przejazdów pociągami Kolei Śląskich. Podróż odbywa się na podstawie paszportu lub dokumentu potwierdzającego obywatelstwo ukraińskie;
Koleje Wielkopolskie – do 25 marca 2022 roku obywatele Ukrainy mogą nieodpłatnie korzystać z przejazdów wszystkimi pociągami Kolei Wielkopolskich. Przejazdy będą mogły być realizowane na podstawie paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego obywatelstwo ukraińskie;
Łódzka Kolej Aglomeracyjna – darmową podróż można odbyć na podstawie dowolnego dokumentu stwierdzającego obywatelstwo ukraińskie. Darmowe przejazdy funkcjonują do odwołania;
PKP SKM w Trójmieście – darmowe przejazdy dla obywateli Ukrainy obowiązują do odwołania. Wystarczy paszport lub inny dokument potwierdzający obywatelstwo;
POLREGIO – przejazd pociągami POLREGIO dla obywateli Ukrainy będzie bezpłatny w całej Polsce. Przewoźnik przygotowuje dodatkowe połączenia Dorohusk-Lublin, Przemyśl/Medyka-Kraków;
SKM Warszawa –osoby legitymujące się ukraińskim dokumentem tożsamości mogą podróżować za darmo komunikacja miejską Warszawskiego Transportu Publicznego (w tym pociągami SKM Warszawa);
Warszawska Kolej Dojazdowa – do dnia 25.03.2022 dla obywateli Ukrainy wprowadzone zostały nieodpłatne i nieograniczone przejazdy pociągami WKD. Podczas przejazdu pociągiem WKD wystarczy okazać paszport Ukrainy albo ewentualnie inny dokument potwierdzający obywatelstwo Ukrainy.
- Informacja w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy
Wszystkie osoby uciekające z Ukrainy przed konfliktem zbrojnym, nie muszą rejestrować się w punktach recepcyjnych ani martwić się o formalności. Wszystkie osoby uciekające z Ukrainy, szukające schronienia w Polsce, nie muszą obawiać się o legalność swojego pobytu. W najbliższych dniach nie trzeba też składać żadnych wniosków w Urzędzie do Spraw Cudzoziemców, urzędach wojewódzkich czy placówkach Straży Granicznej. To samo dotyczy obywateli Ukrainy, którzy są w Polsce, a ich dokumenty pobytowe utraciły ważność. Obywatele Ukrainy przebywający w Polsce nie muszą wyjeżdżać z kraju w przypadku utraty ważności dokumentów pobytowych. Oni także nie muszą obawiać się o legalność swojego dalszego pobytu.
- Jakie są wymagane (do przejścia przez granicę) dokumenty dotyczące szczepień? Co, jeśli czegoś brakuje (np. certyfikatu) albo jeśli ktoś nie jest zaszczepiony – czy da się po stronie polskiej zrobić test, zaszczepić?
W Dzienniku Ustaw opublikowano w czwartek, 24 lutego rozporządzenie. Mówi ono, że z obowiązku odbycia kwarantanny i okazania negatywnego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2 zwolnione będą osoby, które przekraczają granicę polsko-ukraińską w związku z konfliktem zbrojnym.
- Co w sytuacji, jeśli na Ukrainie zostały dzieci bez ważnych paszportów, a rodzice pracują/mieszkają w Polsce?
Dzieci z opiekunami są wpuszczane do Polski również bez dokumentów. Osoby uciekające do Polski nie muszą martwić się o legalność pobytu, ani składać wniosków o legalizację pobytu. Prosimy śledzić informacje na stronie ua.gov.pl.
- Jak można pomóc, gdzie się zgłosić?
- Urząd miasta uruchomił skrzynkę mailową, na którą można wysyłać pytania: ukraina@um.poznan.pl. Wszystkie osoby posługujące się językiem polskim i ukraińskim oraz osoby, które chcą i mogą w ramach wolontariatu wspomóc miejskie instytucje i służby, mogą zgłosić się poprzez formularz dostępny na stronie poznan.pl.
Miasto uruchamia też miejski punkt pomocy – Poznań dla Ukrainy.
Od poniedziałku (28 lutego) działa w godzinach od 10.00 do 20.00 przy ul. Bukowskiej 27/29.
Można tam przynosić żywność, środki higieny osobistej i ciepłe okrycia (np. koce) dla uchodźców z Ukrainy, szczegóły na profilu @czulypoznan.
- Pomoc humanitarną koordynuje MSZ. Na stronie https://pomagamukrainie.gov.pl/ chęć pomocy mogą zgłosić osoby prywatne, organizacje pozarządowe i firmy. Pomoc może dotyczyć wsparcia materialnego, finansowego, schronienia. W przypadku organizacji pozarządowych można zgłosić pomoc zarówno w Polsce, jak i na terenie Ukrainy. Na stronie również wykaz zbiórek i innych inicjatyw na rzecz pomocy.
- Dodatkowo Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu w związku z pytaniami/problemami dotyczącymi napływu uchodźców z terenu Ukrainy do województwa wielkopolskiego, uruchomił specjalną skrzynkę mailową. Pytania w tym zakresie można składać na adres ukraina.pomoc@poznan.uw.gov.pl
Każde zapytanie powinno zostać opatrzone tematem, którego dotyczy np. zdrowie, pomoc humanitarna, oświata itp. oraz nawą jednostki składającej zapytanie (zdrowie_nazwa powiatu/gminy) – np. Zdrowie_gmina Złotów lub Oświata_powiat chodzieski.
- Czy jest miejsce, dokąd można kierować osoby z Ukrainy? Jak osoby z Ukrainy będą rozmieszczane w Poznaniu?
Od 26 lutego na Dworcu Głównym w Poznaniu działa punkt informacyjny dla przybywających z Ukrainy. Można tam uzyskać informację o możliwych formach pomocy, w tym zakwaterowania. Konsultanci pokierują osobę/osoby do odpowiednich miejsc. Działa punkt recepcyjny na MTP.
- Gdzie można znaleźć oficjalne informacje na temat pomocy miasta? Gdzie szukać komunikatów, adresów?
Wszystkie najważniejsze informacje można znaleźć na stronie poznan.pl oraz poznan.pl/ua/, a także na miejskich profilach społecznościowych: facebook.com/Poznan
- PESEL dla obywateli Ukrainy
Obywatele Ukrainy zmuszeni do opuszczenia ojczyzny w wyniku działań wojennych mogą w Polsce uzyskać numer PESEL. Często jest on wymagany przy załatwianiu spraw w urzędzie, a także w życiu codziennym. Jakie dokumenty trzeba przygotować i gdzie złożyć wniosek?
Numer PESEL może zostać nadany przy okazji meldunku na pobyt stały bądź czasowy lub bez zameldowania. W obu przypadkach usługa jest bezpłatna.
UWAGA: osoby, które będą przebywały w stolicy Wielkopolski tylko kilka dni, nie muszą wyrabiać w Poznaniu numeru PESEL. Wskazane jest, aby poczekały i zrobiły to w miejscu docelowego pobytu.
- Nadanie PESEL przy zameldowaniu
W tym przypadku należy przygotować:
- ważny paszport z pieczęcią Straży Granicznej, potwierdzającą przybycie do Polski po 24 lutego 2022 r. (w przypadku braku miejsca na pieczęć w paszporcie, uznawane także jest zaświadczenie Straży Granicznej o przekroczeniu granicy po tej dacie)
- formularz meldunkowy z podpisem właściciela lub najemcy nieruchomości/lokalu – formularz można pobrać z Biuletynu Informacji Publicznej lub wypełnić go na miejscu w Urzędzie Miasta Poznania przy ul. Libelta 16/20
- dokument potwierdzający prawo właściciela lub najemcy do nieruchomości np. akt notarialny, odpis księgi wieczystej czy umowa najmu.
Z formularzem meldunkowym oraz dokumentem potwierdzającym prawo właściciela lub najemcy do nieruchomości należy udać się do sali obsługi klienta Urzędu Miasta Poznania przy ul. Libelta 16/20. Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja miejsca. Rezerwację wizyt w języku ukraińskim prowadzi miejska infolinia Poznań Kontakt (czynna w godz. 7:30 -20:00, w dni powszednie). Umówić można się także poprzez internetowy system rezerwacji, który znajduje się pod adresem: https://www.poznan.pl/mim/rezerwacje/rezerwacje.html (usługa dostępna w j. polskim).
- Nadanie PESEL bez zameldowania
W tym przypadku należy przygotować:
- paszport lub dokument tożsamości wydany przez władze Ukrainy, np. dowód osobisty
- w przypadku dzieci nieposiadających żadnego dokumentu tożsamości wystarczy akt urodzenia (nie musi być tłumaczony, może być sporządzony w języku ukraińskim)
- formularz dostępny w Biuletynie Informacji Publicznej lub stacjonarnie w Urzędzie Miasta Poznania przy ul. Libelta 16/20
Z formularzem oraz pozostałymi dokumentami należy udać się do sali obsługi klienta Urzędu Miasta Poznania przy ul. Libelta 16/20. Sprawę można załatwić od ręki, przychodząc do urzędu, nie jest wymagana wcześniejsza rezerwacja wizyty!
- Urząd pracy dla Ukrainy
Powiatowy Urząd Pracy w Poznaniu otworzył punkt informacyjny dla osób przybywających z Ukrainy. Uciekający przed wojną obywatele tego kraju mogą tam zapoznać się z aktualnymi ofertami pracy w stolicy Wielkopolski i okolicach. PUP zwraca się również do pracodawców w sprawie zatrudnienia uchodźców. Wolne miejsca pracy przedsiębiorcy mogą zgłaszać mailowo.
Punkt działa w siedzibie PUP przy ul. Czarnieckiego 9. Na miejscu doradca udzieli wszelkich informacji związanych z zatrudnieniem, w tym zaprezentuje dostępne oferty pracy w Poznaniu i powiecie poznańskim. Punkt jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 14:30. W tych godzinach funkcjonuje także infolinia dla obywateli Ukrainy – nr tel. 512 360 258. Obecnie zarówno obsługa stacjonarna, jak i telefoniczna prowadzona jest w języku polskim. Powiatowy Urząd Pracy w Poznaniu czyni jednak starania, aby uruchomić usługę w języku ukraińskim – poszukiwany jest tłumacz.
Urząd pracy zbiera również od pracodawców informacje dotyczące zainteresowania zatrudnieniem uchodźców. Wolne miejsca można zgłaszać na adres: pracadlaukrainy@poznan.praca.gov.pl wraz z podaniem:
- miejsca pracy,
- nazwy stanowiska,
- warunków pracy,
- wymagań stawianych kandydatom (uwaga – uchodźcy mogą nie posiadać dokumentów potwierdzających kwalifikacje),
- danych kontaktowych,
- ewentualnie: możliwości zakwaterowania.
Informacje te będą dostępne dla uchodźców w punkcie informacyjnym oraz telefonicznie.
Pracodawcy mogą kontaktować się z urzędem pracy pod nr tel. 61 834 56 72
- Jaka pomoc będzie kierowana ze strony Miasta?
Miasto uruchamia miejski punkt pomocy – Poznań dla Ukrainy.
Już od poniedziałku (28 lutego) jest czynny w godzinach od 10.00 do 20.00 przy ul. Bukowskiej 27/29. Można tam przynosić żywność, środki higieny osobistej i ciepłe okrycia (np. koce) dla uchodźców z Ukrainy (szczegóły na @czulypoznan) Poznań jest w kontakcie z samorządami po wschodniej stronie kraju. Monitoruje sytuację w centrum pomocy humanitarnej w Lublinie, by móc na bieżąco działać w celu zgromadzenia potrzebnych rzeczy i dostarczyć je migrantom. Prawdopodobnie obywatelom Ukrainy będzie potrzebna pomoc w zakresie zapewnienia schronienia, dostępu do opieki medycznej, wsparcia językowego i asystowania przy realizacji spraw formalnych w urzędach, a także w bliskiej perspektywie dostępu do edukacji i rynku pracy.
- Czy będzie ułatwienie na granicy dotyczące formalności?
Tak, obywatele Ukrainy mogą wjechać do Polski m.in. na podstawie wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej, złożonego na polskim przejściu granicznym; zgody komendanta Straży Granicznej, udzielanej podczas przekraczania granicy.
- „W województwach lubelskim i podkarpackim będą tworzone ośrodki dla uchodźców. Osoby będą otrzymywać tam pomoc i informację logistyczną”. Gdzie dalej będą mogli się udać?
W punktach recepcyjnych uchodźcy mogą uzyskać skierowanie do jednego z ośrodków/miejsc zakwaterowania i uzyskać informację o możliwym transporcie do innych miast w Polsce. Działania są skoordynowane.
- Czy Polska przyjmuje Ukraińców, na jakich warunkach, jakie dokumenty są potrzebne?
Obywatele Ukrainy, którzy uciekają przed wojną, zostaną wpuszczeni do Polski. Jeśli nie mają zapewnionego miejsca pobytu w Polsce, powinni udać się do najbliższego punktu recepcyjnego. Tam otrzymają ciepły posiłek, napój, podstawową opiekę medyczną, miejsce na odpoczynek i więcej informacji na temat pobytu. Zapewnione zostanie tymczasowe zakwaterowanie w Polsce.
Obywatele Ukrainy mogą wjechać do Polski na podstawie:
- ruchu bezwizowego na podstawie paszportu biometrycznego;
- wizy krajowej (D) lub wizy Schengen (C); wizy z oznaczeniem D lub C;
- dokumentu pobytowego wydanego przez inne państwo Schengen;
- posiadanego zezwolenia na pobyt czasowy, pobyt stały lub pobyt rezydenta długoterminowego UE i ważnej karty pobytu;
- wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej, złożonego na polskim przejściu granicznym;
- zgody komendanta Straży Granicznej, udzielanej podczas przekraczania granicy.
- Jak dostać status uchodźcy?
Nie ma potrzeby składania żadnych wniosków, ani w urzędzie wojewódzkim, ani w Straży Granicznej. Planowane są specjalne rozwiązania. Nowe komunikaty będą zamieszczane na bieżąco na stronie ua.gov.pl, migrant.poznan.uw.gov.pl.