Koncepcja rewitalizacji Parku Szelągowskiego

Do Rady Osiedla wpłynęła Koncepcja zagospodarowania Parku Szelągowskiego. To spory zielony kawałek naszego Fyrtla. Jesteśmy ciekawi również waszych opinii.

Zapraszamy do komentowania poniżej

Plan w pełnej kolorystyce można pobrać poniżej
Plan jest do pobranie w wysokiej rozdzielczości i jakości, z uwzględnieniem czytelności wszystkich opisów i wartości

Koncepcja rewitalizacji Parku Szelągowskiego ZOBACZ

Poniżej fragmenty planu w uproszczonej formie

6 komentarzy do “Koncepcja rewitalizacji Parku Szelągowskiego”

  1. Plan zagospodarowania parku przedstawia sie o wiele korzystniej niż w poprzednich prezentowanych wersjach. Wydaje sie ze zostanie zachowany naturalny charakter tego parku.
    – Ścieżki w parku – wykorzystanie geokarty bardzo dobry pomysł i ufam, że unikniemy kładzenia asfaltu w całym parku.
    – miejsce pod scene – moim zdaniem to nie ma byc park rozrywkowy. Poza tym park nie jest duży. Mamy Ogród Szeląg, który się rozwija i nieopodal Labe. Idac dalej niewykorzystaną scene na cytadeli. Nie twórzmy niepotrzebnych miejsc.
    – punkt widokowy – czy to bedzie coś w stylu punktów widokowych postawionych nad Rusałką?
    – odtworzenie alei kasztanowej – im mniej tam będzie wprowadzonych zmian tym lepiej. Jedynie co to remontu wymagają schody.
    – strefa workout tak boisko już nie. Powinny bardziej być wykorzystane tereny Posnani.
    – źródła wodne – ufam, że za tym nie kryją się tony betonu.
    – miejsca na leżaki itp – w/g mnie niepotrzebne.
    Dodatkowe pytanie: Czy w ramach rewitalizacji parku planowane jest nasadzenie nowych drzew?
    Dodatkowa uwaga: naprawdę proszę wziąć pod uwage ze w ostatnich latach w naszej okolicy przybyło bardzo dużo bloków. Powstają nowe w coraz większym ścisku także proszę zwróćcie proszę uwagę aby zachować otwartą i zieloną przestrzeń tego parku. Im mniej dodatkowych obiektów tym lepiej.
    Bardzo dziękuje
    pozdrawiam
    AM

  2. Zostawcie Park Szelągowski taki, jaki jest. Zmiany niczego dobrego nie wniosą. Wprost przeciwnie, wprowadzą niepotrzebny chaos.

  3. C.d.

    Kilka uwag:
    1. Należy w pełni zachować istniejący historyczny układ dróg wewnętrznych o nawierzchni asfaltowej (odrzucenie zmian ich układu przedstawionych w projekcie rewitalizacji parku).
    2. Należy zachować historyczny układ dróg gruntowych, bez wprowadzania nawierzchni utwardzonej.
    3. Należy uporządkować kwestię odpływu wód deszczowych oraz podskórnych poprzez wykonanie kanalizacji (likwidacja rowów poniżej dawnego podium dla orkiestry oraz rowów wzdłuż alei nad samą rzeką).
    4. Odrzucenie koncepcji tworzenia oczek wodnych.
    5. Odrzucenie pomysłu utworzenia boiska. W tak małym parku, jakim jest Park Szelągowski nie ma miejsca na boisko. Dodatkowo utworzenie takiego obiektu spowoduje generowanie hałasu uciążliwego dla mieszkańców pobliskich budynków, w tym przede wszystkim dla starych i schorowanych mieszkańców Domu Weterana. Przypominam, że teren sportowy już istnieje i znajduje się nieopodal parku – stadion Posnanii.
    6. Włączenie Parku Szelągowskiego do obszaru Natura 2000.

  4. Park Szelągowki jest jest piękny i atrakcyjny taki jaki jest. Należy do obiektów zabytkowych.Nie należy go w żaden sposób „rewitalizować”, bo nie wyjdzie mu to na zdrowie.Wytyczne zamawiającego czyli Zarządu Zieleni Miejskiej kończą się zwykle tym samym czyli wycinką starodrzewia i „nowymi nasadzeniami”.
    Tym właśnie zajmuje się ZZM,co widać na każdym kroku.Systematycznie i metodycznie znikają z poznańskich ulic przepiękne ,dorodne , drzewa mające wysokość trzy lub czteropiętrowych budynków . W ich miejscu pojawiają się rachityczne, łatwo usychające ,szpetne drzewka , które / jeżeli w ogóle się
    przyjmą/ nigdy nie dorównają swoim podstępnie usuniętym poprzednikom urodą, wysokością ani obfitością listowia. Zamienia się więc lekką ręką zieleń wysoką na średnią lub niską ograbiając tym samym mieszkańców Poznania z życiodajnego tlenu. / Tak się toczy walka o czyste powietrze /.
    Należy się również spodziewać po ZZM zamiany trawy na na beton na możliwie największej powierzchni.
    A więc, jeżeli chcemy nadal korzystać z uroków NASZEGO Parku Szelągowskiego to pozostawmy go w stanie dotychczasowym. Pieniążki z ” rewitalizacji’ na pewno przydadzą się gdzie indziej.

  5. Fajnym pomysłem mogą być tężnie solankowe, które są atrakcyjne i mają walory zdrowotne. Mikroklimat powstały wokół tężni jest naturalnym inhalatorium, wykorzystywanym w profilaktyce wielu chorób (co ma szczególne znaczenie w kontekście mieszkańców domu pomocy społecznej).

  6. Szanowni – dlaczego w nowej koncepcji usunięto boisko? Miejsce, w którym było zaplanowane było idealne – w mniej atrakcyjnej części parku, z dala od zabudowań i miejsc gdzie dotychczas gromadzą się i odpoczywają ludzie. Tak jak zostało powiedziane wcześniej – w okolicy wszystkie wolne tereny zostają „zabetonowane” przez osiedla, w efekcie jest coraz więcej dzieci, które niestety nie mają miejsca, na którym mogłyby bezpiecznie pobiegać. Jeśli nie wykorzystamy teraz szansy do budowy boiska w tamtym miejscu, to niestety taki obiekt w najbliższej przyszłości nie powstanie nigdzie – a już w szczególności nie na terenach klubu Posnania, gdzie sytuacja jest bardzo podobna do przypadku terenów klubu RKS Skra w Warszawie, gdzie po wielu bataliach sądowych i bagatela – 40 latach, Miasto odzyskało od klubu zrujnowany teren stadionu. Tutaj również nie zapowiada się aby ktokolwiek oddawał bez walki miastu tereny, które ma w użytkowaniu wieczystym. Proszę więc o przywrócenie w koncepcji terenów pod boisko, na którym bezpiecznie będą mogły biegać nasze dzieci.

Możliwość komentowania została wyłączona.