Zimowit jesienny (Colchicum autumnale)

W pierwszej połowie października, w trawnikach na terenie wejść do fos z obu stron Rosarium, w fosie przy wjeździe na Cytadelę od strony dawnej bazy Zieleni Miejskiej oraz na terenie amfiteatru Zarząd Zieleni Miejskiej posadził cebule zimowita jesiennego.

Jest to roślina wyglądem zbliżona do krokusa, jednak w przeciwieństwie do niego kwitnie jesienią (roślina „witająca zimę”). Kwiaty w kolorze lila-różowym i jasno fioletowym najobficiej pojawiają się od sierpnia do września, aczkolwiek w mniejszym stopniu rośliny mogą kwitnąć aż do zimy. Jesienią pojawiają się jedynie kwiaty, natomiast liście zimowitów wyrastają wiosną i to one są odpowiedzialne za przeprowadzanie fotosyntezy oraz odżywienie cebul, które przygotuje je do jesiennego kwitnienia. Z tego powodu liści zimowitów nie należy kosić aż do czasu gdy zżółkną. Poniżej zdjęcie obrazujące roślinę.

colchicum_autumnale_01
Fotografia : pobrana z ogólnodostępnego źródła https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Colchicum_autumnale_01.JPG

W związku z tym Zarząd Zieleni Miejskiej prosi Mieszkańców, by nie niepokoili się z powodu tego, że trawniki w miejscu posadzenia zimowitów nie będą koszone do połowy czerwca – nie będzie to wynikiem zaniedbania, ale celowym działaniem, mającym na celu prawidłowy rozwój zimowitów.
Na terenie Cytadeli posadzono około 30 000 cebul zimowita. Efekt nasadzeń w pełnej krasie powinien ozdobić trawniki jesienią 2017 roku, natomiast już tej jesieni pojawiły się pojedyncze egzemplarze.
Na poniższej mapie zaznaczono kolorem fioletowym orientacyjną lokalizację zimowitów.

1

Źródło ZZM