Uchodźcy z Ukrainy – najczęściej zadawane pytania

Do urzędu miasta spływają liczne pytania związane z wojną w Ukrainie i sytuacją obywateli i obywatelek tego kraju. Poniżej przedstawiamy te najczęściej zadawane – wraz z odpowiedziami.

  1. Czy jest zamknięta granica polsko-ukraińska? Kto może przez nią przejść?

Obywatele Ukrainy, którzy uciekają przed wojną, zostaną wpuszczeni do Polski. Jeśli nie mają zapewnionego miejsca pobytu w Polsce, powinni udać się do najbliższego punktu recepcyjnego. Tam otrzymają ciepły posiłek, napój, podstawową opiekę medyczną, miejsce na odpoczynek i więcej informacji na temat pobytu. Zapewnione zostanie tymczasowe zakwaterowanie w Polsce.

  • Punkt informacyjny i infolinia urzędu wojewódzkiego w Wielkopolsce

Dworzec PKP Poznań Główny (poziom 1, na przeciwko kas biletowych PKP), Poznań ul. Dworcowa 2, Infolinia: +48 61 850 87 77 (w godz. 8-20)

  • Punkt recepcyjny w Wielkopolsce

              Międzynarodowe Targi Poznańskie, ul. Głogowska 14, Poznań

  • Przekroczenie granicy – INFORMACJE
  • Jeśli uciekasz przed rosyjską agresją zbrojna wobec Ukrainy, zostaniesz wpuszczony do Polski.
  • Jeżeli nie masz zapewnionego miejsca pobytu w Polsce, udaj się do najbliższego punktu recepcyjnego.
  • Jeżeli uciekasz przed konfliktem zbrojnym na Ukrainie, nie martw się, że nie masz dokumentów umożliwiających wjazd do Polski. Zostaniesz wpuszczony do Polski. Zabierz ze sobą najważniejsze dokumenty – paszport wewnętrzny, paszport zagraniczny (jeśli masz), akty urodzenia dzieci, które podróżują z Tobą, dokumentację medyczną.
  • Przejścia graniczne można przekraczać także pieszo.
  • Jeśli podróżujesz ze zwierzętami – psy, koty, fretki muszą mieć mikrochip i szczepienie, pozostałe (gryzonie, króliki, płazy, gady, ozdobne zwierzęta wodne, bezkręgowce) bez ograniczeń, ale decyzję podejmie podczas przekraczania granicy Krajowa Administracja Skarbowa.
  • Decyzje związane z przewożonymi ruchomościami (np. samochód) podejmuje podczas przekraczania granicy Krajowa Administracja Skarbowa.
  • Polska nie ma wpływu na procedury graniczne obowiązujące podczas przekraczania ukraińskiej granicy.
  • Pobyt w Polsce – INFORMACJE
  • Jeśli nie posiadasz miejsca zakwaterowania w Polsce, w punktach recepcyjnych przy granicy uzyskasz niezbędne informacje.
  • Masz dostęp do polskiej służby zdrowia.
  • Jeśli już przebywasz w Polsce, nie martw się o to, że kończy Ci się legalny pobyt. Zadbamy o to, żeby Twój legalny pobyt został przedłużony.
  • Uwaga: rejestracja w punkcie recepcyjnym nie jest obowiązkowa.
  • Informacje – jeśli nie znalazłeś potrzebnej informacji, zadzwoń na infolinię: +48 47 721 75 75.
  • Jeśli potrzebujesz informacji, dotyczących szczegółowych zasad przekraczania granicy, skontaktuj się ze Strażą Graniczną: +48 82 568 51 19.
  • Infolinia dla obywateli polskich oraz posiadaczy Karty Polaka przebywających na Ukrainie: +48 22 523 88 80.
  • Infolinia policji (sprawy bezpieczeństwa oraz osób zaginionych): +48 47 721 23 07.
  • Bezpłatne przejazdy pociągami dla obywateli Ukrainy

Obywatele Ukrainy mogą odbywać nieodpłatne przejazdy w klasie 2 pociągami PKP Intercity kategorii ekonomicznych TLK i IC w komunikacji krajowej. Przejazd odbywa się na podstawie dowolnego dokumentu potwierdzającego obywatelstwo ukraińskie. Bezpłatne przejazdy wprowadzają także inni przewoźnicy.

W Polsce funkcjonuje przewoźnik dalekobieżny PKP Intercity oraz kilku przewoźników uruchamiających pociągi w ruchu regionalnym i aglomeracyjnym. W wybranych pociągach obywatele Ukrainy mogą podróżować za darmo.

Obywatele Ukrainy mogą przejechać nieodpłatnie z Polski do Niemiec niżej wymienionymi pociągami PKP Intercity:

  • WAWEL 37000/56 (Kraków, Katowice, Zabrze, Gliwice, Opole, Wrocław, Legnica, Lubin, Zielona Góra, Rzepin, Frankfurt, Berlin)
    GEDANIA 57000/58 (Gdynia Główna, Sopot, Gdańsk Główny, Tczew, Bydgoszcz Główna, Inowrocław, Gniezno, Poznań Główny, Zbąszynek, Świebodzin, Rzepin, Frankfurt, Berlin)
    • BEROLINUM 17000/248 (Warszawa, Kutno, Konin, Poznań, Zbąszynek, Świebodzin, Rzepin, Frankfurt, Berlin)
    • NIGHTJET 456/60456 (Bohumín, Chałupki, Racibórz, Kędzierzyn-Koźle, Opole, Brzeg, Wrocław, Legnica, Lubin, Głogów, Zielona Góra, Rzepin, Frankfurt, Berlin)

PKP Intercity

Od 26 lutego obywatele Ukrainy po przekroczeniu granicy polskiej mogą nieodpłatnie korzystać z przejazdów pociągami PKP Intercity kategorii ekonomicznych TLK i IC na terenie Polski. Podróż można odbywać z uwzględnieniem przesiadek na kolejne połączenia krajowe PKP Intercity w pociągach kategorii ekonomicznych (TLK i IC). Podróżni otrzymają bezpłatny bilet. Szczegóły na stronie PKP IC.

PKP Intercity realizuje połączenia między Polską a Ukrainą zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy. Przewoźnik jest przygotowany do wzmocnień połączeń na odcinkach krajowych.

  • Infolinia PKP Intercity w języku ukraińskim

Zachęcamy do kontaktu telefonicznego z konsultantami, którzy odpowiedzą na Państwa pytania i udzielą aktualnych informacji o usługach PKP Intercity.

+48 22 473 00 86  – Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora.

800 033 022 – darmowa infolinia dla wszystkich operatorów krajowych

Numery dostępne są w godzinach 8:00 – 20:00, 7 dni w tygodniu.

  • Przewoźnicy regionalni i aglomeracyjni

O wprowadzeniu bezpłatnych przejazdów dla obywateli Ukrainy informują kolejni przewoźnicy:

Arriva – przejazdy pociągami przewoźnika są bezpłatne dla obywateli Ukrainy. Podróż będzie realizowana na podstawie ważnego paszportu potwierdzającego obywatelstwo;

Koleje Dolnośląskie – przewoźnik wprowadził do 6 marca darmowe przejazdach dla wszystkich obywateli ukraińskich. Każdy pasażer Kolei Dolnośląskich z obywatelstwem ukraińskim otrzyma tzw. bilet zerowy;

Koleje Małopolskie – do odwołania obywatele Ukrainy mogą nieodpłatnie korzystać z przejazdów pociągami i autobusami linii dowozowych uruchamianymi przez Koleje Małopolskie. Podróż odbywa się na podstawie paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego obywatelstwo ukraińskie;

Koleje Mazowieckie – od 26 lutego do 25 marca 2022 obywatele Ukrainy mogą bezpłatnie jeździć pociągami „Kolei Mazowieckich – KM”. Wystarczy okazać paszport Ukrainy albo ewentualnie inny dokument potwierdzający ukraińskie obywatelstwo;

Koleje Śląskie – do odwołania obywatele Ukrainy mogą nieodpłatnie korzystać z przejazdów pociągami Kolei Śląskich. Podróż odbywa się na podstawie paszportu lub dokumentu potwierdzającego obywatelstwo ukraińskie;

Koleje Wielkopolskie – do 25 marca 2022 roku obywatele Ukrainy mogą nieodpłatnie korzystać z przejazdów wszystkimi pociągami Kolei Wielkopolskich. Przejazdy będą mogły być realizowane na podstawie paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego obywatelstwo ukraińskie;

Łódzka Kolej Aglomeracyjna – darmową podróż można odbyć na podstawie dowolnego dokumentu stwierdzającego obywatelstwo ukraińskie. Darmowe przejazdy funkcjonują do odwołania;

PKP SKM w Trójmieście – darmowe przejazdy dla obywateli Ukrainy obowiązują do odwołania. Wystarczy paszport lub inny dokument potwierdzający obywatelstwo;

POLREGIO – przejazd pociągami POLREGIO dla obywateli Ukrainy będzie bezpłatny w całej Polsce. Przewoźnik przygotowuje dodatkowe połączenia Dorohusk-Lublin, Przemyśl/Medyka-Kraków;

SKM Warszawa –osoby legitymujące się ukraińskim dokumentem tożsamości mogą podróżować za darmo komunikacja miejską Warszawskiego Transportu Publicznego (w tym pociągami SKM Warszawa);

Warszawska Kolej Dojazdowa – do dnia 25.03.2022 dla obywateli Ukrainy wprowadzone zostały nieodpłatne i nieograniczone przejazdy pociągami WKD. Podczas przejazdu pociągiem WKD wystarczy okazać paszport Ukrainy albo ewentualnie inny dokument potwierdzający obywatelstwo Ukrainy.

  • Informacja w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy

Wszystkie osoby uciekające z Ukrainy przed konfliktem zbrojnym, nie muszą rejestrować się w punktach recepcyjnych ani martwić się o formalności. Wszystkie osoby uciekające z Ukrainy, szukające schronienia w Polsce, nie muszą obawiać się o legalność swojego pobytu. W najbliższych dniach nie trzeba też składać żadnych wniosków w Urzędzie do Spraw Cudzoziemców, urzędach wojewódzkich czy placówkach Straży Granicznej. To samo dotyczy obywateli Ukrainy, którzy są w Polsce, a ich dokumenty pobytowe utraciły ważność. Obywatele Ukrainy przebywający w Polsce nie muszą wyjeżdżać z kraju w przypadku utraty ważności dokumentów pobytowych. Oni także nie muszą obawiać się o legalność swojego dalszego pobytu.

  • Jakie są wymagane (do przejścia przez granicę) dokumenty dotyczące szczepień? Co, jeśli czegoś brakuje (np. certyfikatu) albo jeśli ktoś nie jest zaszczepiony –  czy da się po stronie polskiej zrobić test, zaszczepić?

W Dzienniku Ustaw opublikowano w czwartek, 24 lutego rozporządzenie. Mówi ono, że z obowiązku odbycia kwarantanny i okazania negatywnego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2 zwolnione będą osoby, które przekraczają granicę polsko-ukraińską w związku z konfliktem zbrojnym.

  • Co w sytuacji, jeśli na Ukrainie zostały dzieci bez ważnych paszportów, a rodzice pracują/mieszkają w Polsce? 

Dzieci z opiekunami są wpuszczane do Polski również bez dokumentów. Osoby uciekające do Polski nie muszą martwić się o legalność pobytu, ani składać wniosków o legalizację pobytu. Prosimy śledzić informacje na stronie ua.gov.pl.  

  • Jak można pomóc, gdzie się zgłosić?
  • Urząd miasta uruchomił skrzynkę mailową, na którą można wysyłać pytania: ukraina@um.poznan.pl. Wszystkie osoby posługujące się językiem polskim i ukraińskim oraz osoby, które chcą i mogą w ramach wolontariatu wspomóc miejskie instytucje i służby, mogą zgłosić się poprzez formularz dostępny na stronie poznan.pl.

Miasto uruchamia też miejski punkt pomocy – Poznań dla Ukrainy.

Od poniedziałku  (28 lutego) działa w godzinach od 10.00 do 20.00 przy ul. Bukowskiej 27/29.

Można tam przynosić żywność, środki higieny osobistej i ciepłe okrycia (np. koce) dla uchodźców z Ukrainy, szczegóły na profilu @czulypoznan.

  • Pomoc humanitarną koordynuje MSZ. Na stronie https://pomagamukrainie.gov.pl/ chęć pomocy mogą zgłosić osoby prywatne, organizacje pozarządowe i firmy. Pomoc może dotyczyć wsparcia materialnego, finansowego, schronienia. W przypadku organizacji pozarządowych można zgłosić pomoc zarówno w Polsce, jak i na terenie Ukrainy. Na stronie również wykaz zbiórek i innych inicjatyw na rzecz pomocy.
  • Dodatkowo Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu w związku z pytaniami/problemami dotyczącymi napływu uchodźców z terenu Ukrainy do województwa wielkopolskiego, uruchomił specjalną skrzynkę mailową. Pytania w tym zakresie można składać na adres ukraina.pomoc@poznan.uw.gov.pl

Każde zapytanie powinno zostać opatrzone tematem, którego dotyczy np. zdrowie, pomoc humanitarna, oświata itp. oraz nawą jednostki składającej zapytanie (zdrowie_nazwa powiatu/gminy) – np. Zdrowie_gmina Złotów lub Oświata_powiat chodzieski.

  • Czy jest miejsce, dokąd można kierować osoby z Ukrainy? Jak osoby z Ukrainy będą rozmieszczane w Poznaniu?

Od 26 lutego na Dworcu Głównym w Poznaniu działa punkt informacyjny dla przybywających z Ukrainy. Można tam uzyskać informację o możliwych formach pomocy, w tym zakwaterowania. Konsultanci pokierują osobę/osoby do odpowiednich miejsc. Działa punkt recepcyjny na MTP.

  • Gdzie można znaleźć oficjalne informacje na temat pomocy miasta? Gdzie szukać komunikatów, adresów?

Wszystkie najważniejsze informacje można znaleźć na stronie poznan.pl oraz poznan.pl/ua/, a także na miejskich profilach społecznościowych: facebook.com/Poznan

  • PESEL dla obywateli Ukrainy

Obywatele Ukrainy zmuszeni do opuszczenia ojczyzny w wyniku działań wojennych mogą w Polsce uzyskać numer PESEL. Często jest on wymagany przy załatwianiu spraw w urzędzie, a także w życiu codziennym. Jakie dokumenty trzeba przygotować i gdzie złożyć wniosek?

Numer PESEL może zostać nadany przy okazji meldunku na pobyt stały bądź czasowy lub bez zameldowania. W obu przypadkach usługa jest bezpłatna. 

UWAGA: osoby, które będą przebywały w stolicy Wielkopolski tylko kilka dni, nie muszą wyrabiać w Poznaniu numeru PESEL. Wskazane jest, aby poczekały i zrobiły to w miejscu docelowego pobytu. 

  • Nadanie PESEL przy zameldowaniu 

W tym przypadku należy przygotować:

  • ważny paszport z pieczęcią Straży Granicznej, potwierdzającą przybycie do Polski po 24 lutego 2022 r. (w przypadku braku miejsca na pieczęć w paszporcie, uznawane także jest zaświadczenie Straży Granicznej o przekroczeniu granicy po tej dacie)
  • formularz meldunkowy z podpisem właściciela lub najemcy nieruchomości/lokalu – formularz można pobrać z Biuletynu Informacji Publicznej lub wypełnić go na miejscu w Urzędzie Miasta Poznania przy ul. Libelta 16/20
  • dokument potwierdzający prawo właściciela lub najemcy do nieruchomości np. akt notarialny, odpis księgi wieczystej czy umowa najmu.

Z formularzem meldunkowym oraz dokumentem potwierdzającym prawo właściciela lub najemcy do nieruchomości należy udać się do sali obsługi klienta Urzędu Miasta Poznania przy ul. Libelta 16/20. Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja miejsca. Rezerwację wizyt w języku ukraińskim prowadzi miejska infolinia Poznań Kontakt (czynna w godz. 7:30 -20:00, w dni powszednie). Umówić można się także poprzez internetowy system rezerwacji, który znajduje się pod adresem: https://www.poznan.pl/mim/rezerwacje/rezerwacje.html (usługa dostępna w j. polskim). 

  • Nadanie PESEL bez zameldowania 

W tym przypadku należy przygotować: 

  • paszport lub dokument tożsamości wydany przez władze Ukrainy, np. dowód osobisty
  • w przypadku dzieci nieposiadających żadnego dokumentu tożsamości wystarczy akt urodzenia (nie musi być tłumaczony, może być sporządzony w języku ukraińskim)
  • formularz dostępny w Biuletynie Informacji Publicznej lub stacjonarnie w Urzędzie Miasta Poznania przy ul. Libelta 16/20

Z formularzem oraz pozostałymi dokumentami należy udać się do sali obsługi klienta Urzędu Miasta Poznania przy ul. Libelta 16/20. Sprawę można załatwić od ręki, przychodząc do urzędu, nie jest wymagana wcześniejsza rezerwacja wizyty!

  • Urząd pracy dla Ukrainy

Powiatowy Urząd Pracy w Poznaniu otworzył punkt informacyjny dla osób przybywających z Ukrainy. Uciekający przed wojną obywatele tego kraju mogą tam zapoznać się z aktualnymi ofertami pracy w stolicy Wielkopolski i okolicach. PUP zwraca się również do pracodawców w sprawie zatrudnienia uchodźców. Wolne miejsca pracy przedsiębiorcy mogą zgłaszać mailowo. 

Punkt działa w siedzibie PUP przy ul. Czarnieckiego 9. Na miejscu doradca udzieli wszelkich informacji związanych z zatrudnieniem, w tym zaprezentuje dostępne oferty pracy w Poznaniu i powiecie poznańskim. Punkt jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 14:30. W tych godzinach funkcjonuje także infolinia dla obywateli Ukrainy – nr tel. 512 360 258. Obecnie zarówno obsługa stacjonarna, jak i telefoniczna prowadzona jest w języku polskim. Powiatowy Urząd Pracy w Poznaniu czyni jednak starania, aby uruchomić usługę w języku ukraińskim – poszukiwany jest tłumacz.

Urząd pracy zbiera również od pracodawców informacje dotyczące zainteresowania zatrudnieniem uchodźców. Wolne miejsca można zgłaszać na adres: pracadlaukrainy@poznan.praca.gov.pl wraz z podaniem:

  • miejsca pracy,
    • nazwy stanowiska,
    • warunków pracy,
    • wymagań stawianych kandydatom (uwaga – uchodźcy mogą nie posiadać dokumentów potwierdzających kwalifikacje),
    • danych kontaktowych,
    • ewentualnie: możliwości zakwaterowania.

Informacje te będą dostępne dla uchodźców w punkcie informacyjnym oraz telefonicznie.

Pracodawcy mogą kontaktować się z urzędem pracy pod nr tel. 61 834 56 72

  • Jaka pomoc będzie kierowana ze strony Miasta?

Miasto uruchamia miejski punkt pomocy – Poznań dla Ukrainy.

Już od poniedziałku (28 lutego) jest czynny w godzinach od 10.00 do 20.00 przy ul. Bukowskiej 27/29. Można tam przynosić żywność, środki higieny osobistej i ciepłe okrycia (np. koce) dla uchodźców z Ukrainy (szczegóły na @czulypoznan) Poznań  jest w kontakcie z samorządami po wschodniej stronie kraju. Monitoruje sytuację w centrum pomocy humanitarnej w Lublinie, by móc na bieżąco działać w celu zgromadzenia potrzebnych rzeczy i dostarczyć je migrantom. Prawdopodobnie obywatelom Ukrainy będzie potrzebna pomoc w zakresie zapewnienia schronienia, dostępu do opieki medycznej, wsparcia językowego i asystowania przy realizacji spraw formalnych w urzędach, a także w bliskiej perspektywie dostępu do edukacji i rynku pracy. 

  1. Czy będzie ułatwienie na granicy dotyczące formalności?

Tak, obywatele Ukrainy mogą wjechać do Polski m.in.  na podstawie wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej, złożonego na polskim przejściu granicznym; zgody komendanta Straży Granicznej, udzielanej podczas przekraczania granicy. 

  1. „W województwach lubelskim i podkarpackim będą tworzone ośrodki dla uchodźców. Osoby będą otrzymywać tam pomoc i informację logistyczną”. Gdzie dalej będą mogli się udać?

W punktach recepcyjnych uchodźcy mogą uzyskać skierowanie do jednego z ośrodków/miejsc zakwaterowania i uzyskać informację o możliwym transporcie do innych miast w Polsce. Działania są skoordynowane.

  1. Czy Polska przyjmuje Ukraińców, na jakich warunkach, jakie dokumenty są potrzebne?

Obywatele Ukrainy, którzy uciekają przed wojną, zostaną wpuszczeni do Polski. Jeśli nie mają zapewnionego miejsca pobytu w Polsce, powinni udać się do najbliższego punktu recepcyjnego. Tam otrzymają ciepły posiłek, napój, podstawową opiekę medyczną, miejsce na odpoczynek i więcej informacji na temat pobytu. Zapewnione zostanie tymczasowe zakwaterowanie w Polsce.

Obywatele Ukrainy mogą wjechać do Polski na podstawie:

  • ruchu bezwizowego na podstawie paszportu biometrycznego;
  • wizy krajowej (D) lub wizy Schengen (C); wizy z oznaczeniem D lub C;
  • dokumentu pobytowego wydanego przez inne państwo Schengen;
  • posiadanego zezwolenia na pobyt czasowy, pobyt stały lub pobyt rezydenta długoterminowego UE i ważnej karty pobytu;
  • wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej, złożonego na polskim przejściu granicznym;
  • zgody komendanta Straży Granicznej, udzielanej podczas przekraczania granicy. 
  1. Jak dostać status uchodźcy?

Nie ma potrzeby składania żadnych wniosków, ani w urzędzie wojewódzkim, ani w Straży Granicznej. Planowane są specjalne rozwiązania. Nowe komunikaty będą zamieszczane na bieżąco na stronie ua.gov.pl, migrant.poznan.uw.gov.pl.