Poznań dla seniorów – nowe usługi

Darmowe sprzątanie nagrobków i transport na terenie cmentarza za złotówkę – to najnowsze propozycje dla poznańskich seniorów. Miasto ciągle poszerza swoją ofertę dla najstarszych mieszkańców. Od października będą oni mogli m.in. zgłaszać się po mikrodotacje i tulić noworodki w miejskim szpitalu.  

Bezpłatne sprzątanie nagrobków to kolejna usługa w ramach pakietu Poznań Viva Senior. Będą z niej mogli skorzystać poznaniacy, którzy skończyli 80 lat i mieszkają samotnie albo z osobą, która jest długotrwale chora lub ma ograniczoną sprawność.

Aby skorzystać z pomocy, wystarczy zadzwonić do Biura Poznań Kontakt: 61 646 33 44. Zgłaszający musi podać dane osobowe seniora (imię, nazwisko, wiek i PESEL) i dokładnie miejsce położenia grobu. Jeśli poda też adres mailowy, wówczas dostanie na skrzynkę zdjęcia nagrobka przed i po sprzątaniu. Zgłaszający powinien dokładnie opisać, jaki zakres usługi go interesuje – a jest w czym wybierać.

Osoba sprzątająca może umyć tablicę i płytę nagrobka oraz wyszorować je szczotką. (Uwaga: usługa nie obejmuje usuwania trudno zmywalnych zabrudzeń i przebarwień kamienia). Może zdjąć z grobu stare kwiaty i wypalone znicze i zostawić je przed nagrobkiem lub wynieść je na śmietnik, jeśli tego zażyczy sobie senior. Możliwe jest też wypielenie chwastów wokół grobu (w promieniu 15 cm od nagrobka), zebranie liści i zagrabienie piachu. Gdy temperatury spadną poniżej zera, groby nie będą myte, dostępne będzie natomiast odśnieżanie płyty nagrobka i krzyża.

Usługa jest całkowicie bezpłatna i wykonywana na dwóch miejskich cmentarzach: na Junikowie i Miłostowie – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. – Zdajemy sobie sprawę, że czasami seniorzy nie pamiętają, gdzie dokładnie znajduje się grób, który chcą wyczyścić. W takiej sytuacji wystarczy to zgłosić, a asystent pomoże go odnaleźć.

Do końca roku każdy uprawniony senior może tylko raz skorzystać z usługi. Groby będą sprzątane od poniedziałku do piątku w godz. 10-18, a czas oczekiwania będzie uzależniony od aktualnej liczby zgłoszeń.

Sprzątanie nagrobków to nowość w pakiecie Poznań Viva Senior, który jest obszernym zbiorem usług dla starszych poznaniaków. Już od października dostępne będzie kolejne ułatwienie: transport seniorów na terenie poznańskich cmentarzy. Będą mogli z niego skorzystać wszyscy seniorzy, którzy ukończyli 80 lat oraz poznaniacy, którzy skończyli 60 lat i mają widoczną dysfunkcję narządów ruchu utrudniającą samodzielne przemieszczanie się. Zgłosić potrzebę transportu może senior lub – w jego imieniu – rodzina, bliskie osoby, przychodnia lub instytucja. Wystarczy zadzwonić do Biura Poznań Kontakt (61 646 33 44) – a przyjmujący połączenie pracownik ustali zakres usługi.

W ramach projektu zgłaszający będzie dowieziony spod bramy cmentarza do wskazanego grobu bliskiej osoby. Przewoźnik poczeka na seniora ok. 10 minut, a następnie odwiezie go z powrotem pod bramę. Maksymalny czas usługi to 30 minut. Można zamówić tylko dowiezienie do wskazanego nagrobka – w takiej sytuacji przewoźnik nie będzie czekał, a senior w dowolnej chwili samodzielnie uda się do wyjścia.

Termin realizacji uzależniony jest od aktualnej ilości przyjętych zgłoszeń. Przewoźnicy będą pomagać seniorom od początku października do końca grudnia, od poniedziałku do piątku w godz. 7-15. Przewóz będzie kosztował złotówkę – zapłacić będzie można bezpośrednio u przewoźnika, przed rozpoczęciem usługi i wyłącznie gotówką.