Nowe bloki

W ostatnich latach Polska przeżywa boom gospodarczy, który jest szczególnie widoczny w budownictwie. Warto odnotować, że w ostatnim roku w naszej ojczyźnie oddano do użytku rekordową liczbę mieszkań – jeszcze nigdy wcześniej po 1989 roku nie budowało się tak wiele. Oddziaływuje to też na naszą lokalną społeczność w postaci powstawania nowych osiedli. W niniejszym artykuje pragniemy Państwu przedstawić pokrótce obecne jak i planowane budowy na osiedlu Stare Winogrady.
Dwoma obszarami intensywnej działalności deweloperów są okolice ulicy Wilczak oraz ulicy Hawelańskiej. W pierwszej lokalizacji budowany jest ostatni (piąty) etap osiedla “Wilczak 20” poznańskiego dewelopera Agrobex. To osiedle, które już wielu osobom zapadło w pamięć charakterystycznymi pomarańczowymi fragmentami elewacji. W czterech pierwszych etapach powstało 439 mieszkań, a cały projekt zaplanowany jest na stworzenie łącznie 550 lokali. Co warte wzmianki, deweloper w ramach inwestycji realizuje gruntowną modernizację i adaptację do nowych funkcji zabudowań po dawnej spalarni. Z kolei po sąsiedzku (Wilczak 16A) deweloper Trico realizuje inwestycje o nazwie “Tarasy Wilczak”. W dwóch budynkach znajdzie się 420 mieszkań. Zakończenie pierwszego etapu planowane jest na grudzień 2019 roku. Ostatnią budową na tym obszarze jest kameralna inwestycja PSM Winogrady o nazwie “Willa pod lipą”, znajdująca się przy ulicy Ugory 63. W porównaniu                z poprzednikami skala jest dużo mniejsza – w budynku znajdzie się 10 mieszkań. W inwestycji obecnie trwają ostatnie prace wykończeniowe.

Jeżeli myślą Państwo, że na Wilczaku buduje się sporo, to okolice ulicy Hawelańskiej można nazwać ogromnym placem robót. Najstarszą realizowaną tam inwestycją są “Nowe Winogrady” (Hawelańska 6) firmy Murapol. Obecnie na ukończeniu znajdują się trzeci i czwarty budynek, kolejnych nie ma w planach. Łącznie powstało tam 712 mieszkań. Po drugiej stronie ulicy deweloper GGW tworzy osiedle “Hawelańska”. Pierwszy etap został ukończony pod koniec 2016 roku (307 mieszkań), drugi jest w realizacji od zeszłego roku (230 mieszkań), a trzeci od paru miesięcy (na razie brak szczegółowych informacji na temat tego etapu). W przyszłości mają być tworzone jeszcze dwa fragmenty docelowego osiedla “Hawelańska” – zabudowany zostanie teren do ulicy Lechickiej. Trzeba przyznać, że tamtejsze okolice przeżywają gwałtowne zmiany. Z całą pewnością jednym z czynników jest budowa w pobliżu tramwaju na Naramowice, co czyni inwestycje atrakcyjnymi. Kolejnym deweloperem, który podjął działania jest Terra Haus, który właśnie rozpoczął realizację przy ulicy Hawelańskiej 2 kompleksu 3 budynków mieszkalnych. Szczegółów na moment pisania artykułu brak. Przemieszczając się bardziej na północny-wschód w okolice Biedronki natrafimy na dwie kolejne inwestycje, które są w fazie przygotowywania. Pierwsza z nich mieści się przy ulicy Naramowickiej 106 – teren został już ogrodzony, a deweloperem jest Pekabud Morasko. Nie jest to duży obszar, więc z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, że powstanie tam jeden blok. Z kolei przy Naramowickiej 100 planowane są cztery budynki z ponad 200 mieszkaniami.
Z całą pewnością centralna i północna część osiedla Stare Winogrady przeżywa mocny rozwój. Generuje to wiele potrzeb dla obecnych i przyszłych mieszkańców. Aby im sprostać, obecna rada będzie podejmowała i już podejmuje kroki zmierzające do rozbudowy oraz poprawy bieżącej infrastruktury. Przy okazji witamy nowych mieszkańców naszego osiedla i cieszymy się, że Państwo wybrali te okolice.
Życzymy przyjemnego mieszkania!